2022-05-20 18 óra A Magyar Tehetség Nagykövete. Újságíró, edző, kommunikációs szakember. Fontos társadalmi ügyek szószólója, feleség, édesanya, és nem mellesleg BAJNOK. Többszörös paralimpiai győztes, számos egyéb verseny bajnoka. Aki még nem ismerné, most megismerkedhet Pásztory Dórival, aki elfogadta Grosschmid Péter meghívását a Tehetségek című műsorba.
2022-05-13 18 óra A Tehetségek mai ismétlésében 600 tehetséges magyarról lesz szó. Ők az Álmok álmodói kiállítás főszereplői. Tehetséges emberek, akik meg tudták valósítani az álmaikat. Mérnökök, tudósok, orvosok, feltalálók, világhírűek, és árnyékban maradók. A múltból kiemelkedő szellemi világítótornyok és a tudomány modern hősei. Az általuk elért eredmények és a jövőbe vezető út. Közel 2 kilométeres látogatóösvény vezeti végig az érdeklődőket az interaktív kiállításon, amely a magyar ipar egyik egykori fellegvárában, a Ganz Villamossági Művek valamikor hatalmas csarnokában várta minden korosztályból a látogatókat. A műsor ismétlésben Hallgassák meg Grosschmid Péter helyszíni élménybeszámolóját! Útikalauza Szentirmai Zöld Máté, a kiállítás projektmenedzsere volt. Tehetségek pénteken 18.00 órától a Rádió Bézsben
( A 2022.02.25-i adás ismétlése )
2022-05-06 18 óra Április utolsó csütörtökje a világ egyre több országában a Lányok napja. Ez nem olyan, mint a Nemzetközi Nőnap, amikor virággal és csokival ünneplik a nőket, hanem a kihívás napja a lányok ezrei számára, akik a műszaki és természettudományok, valamint a matematika gyakorlati alkalmazásaival ismerkedhetnek meg vállalatok, kutató intézetek, egyetemek ilyen szakmákban dolgozó szakemberei segítségével. Grosschmid Péter felkereste az esemény magyarországi szervezőjét, a Nők a Tudományban Egyesületet és néhány részt vevő vállalkozást, és a helyszínen beszélgetett a programokról és a rendezvényről a lányokkal és mentoraikkal. Tehetségek a Rádió Bézsben pénteken 18.00 órától.
2022-04-29 18 óra A Kárpát-medencei Tehetségnapon vette át a Felfedezettjeink pályázat egyik fődíját, majd hamarosan Finnországba utazott Erasmus ösztöndíjjal Krecht Regina Hanna, ezért csak most sikerült vele egy beszélgetést nyélbe ütni. A sepsiszetngyörgyi diáklányt kisgyerek kora óra vonzza a biológia és a rajz. A kettő ötvözetéből születtek nagyszerű tudománymagyarázó képregényei, amelyekkel számos díjat nyert. Ezekről és a terveiről mesél Grosschmid Péter műsorában, a Tehetségekben pénteken 18.00 órától.
2022-04-22 18 óra Grosschmid Péter beszélgetőtársa Nagy Kíra, fiatal énekesnő volt, a debreceni Csokonai Színház szólóénekese. A debreceni Nagyerdő szabadtéri színpadán állótapsos sikerrel mutatták be a Csárdáskirálynőt, amelyben ezúttal Stázi szerepét alakította, de korábban a kőszínházi előadások során játszotta a címszerepet is.
A debreceni közönség már számos szerepben láthatta őt, ráadásul prózai színészként is sikerrel lépett fel több előadásban. Egy különleges színpadi kísérlet, a Debrecenben játszott Kimondhatatlan című darab kapcsán szóba kerül a családon belüli erőszak kérdése is. Természetesen hallotuk Nagy Kíra gyönyörű szopránját is a beszélgetés közben elhangzó operarészletekben. Hallgassák a Tehetségek című műsort pénteken 18.00 órától az ismétlésben is!
( A 2021.07.09-i adás ismétlése )
2022-04-15 18 óra A rák mindannyiunk titkos félelmei közt lapul. Évtizedek óta röppennek fel hírek róla, hogy a kutatók közel kerültek a megoldáshoz, előbb-utóbb gyógyíthatóvá, megelőzhetővé válik a rettegett betegségcsoport. Grosschmid Péter mai beszélgetőtársa Seitz Erik, a pannonhalmi bencés gimnázium érettségi előtt álló diákja, aki évek óta folytat komoly tudományos kutatómunkát ezen a területen. Eredményeit tavaly az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny első díjával ismerték el, és idén elnyerte a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács Felfedezettjeink pályázatának egyik fődíját is. Ismerkedjenek meg Seitz Erikkel és kutatásaival a Tehetségek című műsorban pénteken 18.00 órától!
2022-04-08 18 óra Újév napján a Zeneakadémia immár hagyományos Újévi nyitány című hangversenyén a nagyszerű Rádiózenekar, élén Medveczky Ádámmal népszerű muzsikával kényeztette el a teltházas rendezvény résztvevőit. És ha ez nem lett volna elég, fellépett három fiatal szólista, akik a frissesség és a virtuozitás mellbevágó erejével kápráztatták el a közönséget. Közülük az egyik, Eszenyi Zsombor Dániel klarinétművész volt a műsor vendége. Zsombor 18 éves, és hatéves korában kezdett zenélni. Jelenleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rendkívüli tehetségek képzőjébe jár. Négy hangszeren játszik, és már számos bel- és külföldi zenei versenyen nyert díjjal bizonyította tehetségét. Szabad idejében zenét is szerez, a műsorban el is hangzott egyik szerzeménye. Hallgassák most is az ismétlésben Tehetségek című műsorban Grosschmid Pétert és beszélgetőtársát pénteken 18.00 órától.
( A 2022.01.14-i adás ismétlése )
2022-04-01 18 óra Az elmúlt több mint egy hónapban az Ukrajnából érkező hírekkel feküdtünk, és másnap az első dolgunk volt megnézni, mi történt a szomszédban az éjszaka. De a háború borzalmai közt se áll meg az élet, a gyerekek és fiatalok a világhálón vagy szerencsés esetben az iskolák falai közt folytatják tanulmányaikat. Kárpátalján a magyar közösség tehetséggondozó, -fejlesztő programjai nem álltak le, a pedagógusok, pszichológusok, az erre a célra létrehozott intézmények folytatják áldozatos munkájukat, tanulmányi és művészeti versenyeket szerveznek, nyári táborokat készítenek elő. Grosschmid Péter beszélgetőtársa dr. Váradi Natália a Beregszászon működő Genius Jótékonysági Alapítvány vezetője, aki kárpátaljai szerevezett tehetségtámogató munkáról, az új fiatal tehetségek felfedezéséről és fejlesztéséről beszél.
Tehetségek. Bézs. Péntek 18 óra.
2022-03-25 18 óra Dobozi Réka mérnök. Élelmiszermérnök. Manapság az élelmiszerek jelentős részének előállítása mérnöki munka. A mérnökök tervezik meg a gyártó- és csomagolósorokat, ők gondoskodnak az állandó és jó minőségről, ők találják ki azokat az eljárásokat, amelyektől ennivalóink egészségesebbek, kevésbé romlandók és akár ízesebbek is lesznek. Réka már középiskolás korában és az egyetemi alapszak elvégzése során számos versenyt és ösztöndíjat nyer, és nemrég kezdte mesterszakos képzését a Szegedi Tudományegyetemen, de már jelent meg tudományos publikációja a tejtermékek vizsgálatával kapcsolatban. Ismerkedjenek meg Dobozi Rékával, hallgassák Grosschmid Péter interjúját a Tehetségek című műsorban pénteken 18.00 órától!
2022-03-18 18 óra A Tehetségek című műsorban Grosschmid Péter mai beszélgetőtársa egy hivatásos természetbarát. Potyó Imre már kétszer nyerte el "Az év természetfotósa" kitüntető címet, ezen kívül komoly helyezéseket ért el rangos nemzetközi természetfotós-pályázatokon, képeit közölte a National Geographic és kiállították többek között a londoni Természettudományi Múzeumban. Legkülönlegesebb képeit az alkonyi órákon, naplemente után és éjszaka készíti, óriási türelemmel és kitartással kutatva a legapróbb állatok életét is. Dr. Frakas Alaxendrával közös könyvet jelentetett meg a dunavirágok életéről, néha fotósétákat is vezet az érdeklődők számára a Duna-Ipoly Nemzeti Parkban. A beszélgetés egyik legnagyobb tanulsága, hogy a természetfotózás nem egy jó fotómasinával kezdődik, hanem a természet, az élővilág feltétlen tiszteletével és alapos megfigyelésével. A fotózás csak ezután jön. Hallgassák a Bézsben a Tehetségek című műsorban Potyó Imrét pénteken 18.00 órától.
2022-03-11 18 óra Sokak egybehangzó véleménye szerint az agyunk tesz minket emberré. Tény, hogy a tudomány rengeteget tud már ennek a fontos szervnek a működéséről, de az is biztos, hogy még sok-sok évnyi tanulni valónk van róla. A magyar agykutatók világhírűek, és azok a tudományos műhelyek is, amelyekből a legnagyobbak is kinőnek. Ahhoz, hogy valaki a nagyok közé kerüljön, valahol el kell kezdeni. Bakacsi Anna az ELTE mesterszakos biológushallgatója már kutatásokat végez ezen a területen, az agy szerkezete, az agyi folyamatok folyamatok és a viselkedés összefüggéseit vizsgálja az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat egyik laboratóriumában. A beszélgetés során elmondja, hogyan tudja összeegyeztetni a tanulmányait a kutatással, és hogy marad még a magánéletre is ideje. Természetesen zene is lesz. Hallottak már japán rockzenét? Ha még nem, hallgassák figyelemmel Grosschmid Péter beszélgetését Bakacsi Annával! Tehetségek a Bézsben pénteken 18.00-tól.
2022-03-04 18 óra Aki figyelmesen hallgatja a mai adást, megtudhat valamit a bolygóléptékű áramlásokról, ezek laboratóriumi kutatásáról, és arról, hogy ezért hogyan kaphat valaki Junior Príma díjat. Grosschmid Péter beszélgetőtársa dr. Vincze Miklós asztrofizikus, aki az áramlások vizsgálata mellett zenél és fest, és főképpen rádiózik, hiszen egy másik rádióban kéthetente a Sokolébresztő című műsorával már évek óta bűvöli el közönségét a tudomány, elsősorban az űrkutatás aktuális eredményeivel. Tehetségek a Bézsben pénteken 18.00 órától! (És persze az archívumból bármikor.)
2022-02-25 18 óra A Tehetségek mai adásában 600 tehetséges magyarról lesz szó. Ők az Álmok álmodói kiállítás főszereplői. Tehetséges emberek, akik meg tudták valósítani az álmaikat. Mérnökök, tudósok, orvosok, feltalálók, világhírűek, és árnyékban maradók. A múltból kiemelkedő szellemi világítótornyok és a tudomány modern hősei. Az általuk elért eredmények és a jövőbe vezető út. Közel 2 kilométeres látogatóösvény vezeti végig az érdeklődőket az interaktív kiállításon, amely a magyar ipar egyik egykori fellegvárában, a Ganz Villamossági Művek valamikor hatalmas csarnokában várja minden korosztályból a látogatókat. Hallgassák meg Grosschmid Péter helyszíni élménybeszámolóját! Útikalauza Szentirmai Zöld Máté, a kiállítás projektmenedzsere. Tehetségek pénteken 18.00 órától a Rádió Bézsben.
2022-02-18 18 óra A tolnai dombok ölében nyugszik egy mindössze háromszáz lakosú kis falu, Miszla. Bár a település nem nagy, két régi úri lakkal, kúriával is dicsekedhet. Ezek közül az egyiket nézte ki magának több mint 10 évvel ezelőtt egy házaspár, Makay Tamás és felesége Makayné Pál Berta. Tamás építészként meglátta a lehetőséget az elmúlt évtizedek súlya alatt megroppant épületben, és mert nagyot álmodni. Helyrehozták a "kastélyt", és hasznos funkciót adtak neki: ez lett a Miszla Art kezdeményezés központja. Alkotóház, tehetségnevelő, kiállítóhely és koncertközpont. Működésének tucatnyi éve alatt több mint 400 zenész és 80 képzőművész tölthetett itt szakmai közösségben heteket. Közülük ma már sokan ismert és elismert művészek. Ismerkedjenek meg a mecénás-házaspárral Grosschmid Péter műsorában, a Tehetségekben pénteken 18.00 órától!
2022-02-11 18 óra Sokszor halljuk, hogy a tehetség majd kiköveteli magának a helyét a világban, ha igazi, majd boldogul maga is, a tényleg ott van benne a szikra, majd lobogni fog, és kitűnik a többiek közül. A szakemberek többsége szerint viszont a legtöbbször külső segítségre van szükség, meg kell találnunk, fel kell kutatnunk a tehetséges fiatalokat, hogy ne vesszenek el az oktatási rendszer vagy a sportklubok útvesztőiben. A már megtalált tehetség kibontakoztatásához is sokszor kell külső támogatás, akár abban is, hogy a kimagasló képességű ember ne roppanjon meg saját felismert tehetségének súly alatt. Ezekben a helyzetekben komoly segítséget jelent a pszichológia tudománya, egy jól felkészült pszichológus. Grosschmid Péter beszélgetőtársa ezúttal dr. Orosz Róbert pszichológus, aki tehetséges fiatalként otthonosan mozog a jó képességű fiatalok között. Hajdanán maga is kiváló sportoló, a harcművészetekben jártas emberként segítséget ad a motiváció erősítésében, tanácsokat a kudarcok eltűrésére és a további építkezéshez. Részt vesz a pedagógusok felkészítésében, és sportolókat is hozzásegített a siker eléréséhez. Ismerkedjenek meg dr. Orosz Róberttel a Tehetségek című műsorban pénteken 18.00 órától!
2022-02-04 18 óra Grosschmid Péter beszélgetőtársa irodalmár családból érkezett, és nem akart ő is irodalmi karriert. Ezzel együtt író, költő, forgatókönyvíró, slammer és széles látókörű, társadalmi kérdésekben érzékeny, rendkívül érdekes egyéniség. A beszélgetésből megtudhattuk, mi a slam poetry, sőt egy ilyen verset is meghallgathattunk a szerző előadásában. Kemény Zsófi 26 éves, és eddig megjelent három regénye, egy verseskötete és két lemeze. Fellép előadóként, ahol saját műveit adja elő. A nemzetközi slam poetry versenyek rendszeres vendége. Hallgassák a Tehetségek című műsor ismétlését pénteken 18.00 órától!
( A 2021.10.22-i adás ismétlése )
2022-01-28 18 óra Nem zeneszerzőnő. Nő és zeneszerző. Grosschmid Péter beszélgetőtársa volt Persányi Zsófi zongoraművész, aki akkor koncertjére készült. A 22 éves művész tanult a Budapesti Zeneakadémián és ösztöndíjjal Németországban. A beszélgetés során kiderült, miért is választotta első hangszeréül a fagottot, és miért kötött ki végül a zongoránál, meghallgattuk kedvenc zenéit és saját zongorajátékát, valamint az általa szerzett művekből is kaptunk egy kis ízelítőt. Hallgassák Grosschmid Péter beszélgetését Persányi Zsófival az ismétlésben is pénteken este 6-kor a Rádió Bézs internetes honlapján.
( A 2021.11.12-i adás ismétlése )
2022-01-21 18 óra A tehetségfejlesztő szakemberek jelentős része gondolja úgy, hogy mindenkiben van valamilyen tehetség, csak fel kell ismerni és ki kell bontakoztatni. A felismert tehetség aztán tanárok, iskolák, egyetemek, mentorok, tehetségsegítő programok segítségével fejlődhet, bontogathatja szárnyait. Vannak olyan területek, amelyeket nem tanítanak iskolában, nincs az a tanár, aki észrevenné, nehéz lenne összemérni másokkal. Grosschmid Péter mai beszélgetőtársa tavaly az egyik legnagyobb ingatlanos cégnél elnyerte az év ingatlanértékesítője címet. Ahhoz, hogy ebben a munkában valaki sikeres legyen, nagyon sokféle ismeretet kell felhalmozni. A műszaki, gazdasági felkészültség mellett kell hozzá egy jó adag emberismeret, néha pszichológusi munka, egyensúlyozási képesség a vevő és az eladó érdekei között és még egy csomó minden. Szeder Krisztina beszél munkájáról, életéről és arról, hogy hogyan lesz valakiből ennek a területnek kiváló szakembere. Hallgassák a Tehetségek című műsort pénteken 18.00 órától, utána meg bármikor az archívumból!
2022-01-14 18 óra Újév napján a Zeneakadémia immár hagyományos Újévi nyitány című hangversenyén a nagyszerű Rádiózenekar, élén Medveczky Ádámmal népszerű muzsikával kényeztette el a teltházas rendezvény résztvevőit. És ha ez nem lett volna elég, fellépett három fiatal szólista, akik a frissesség és a virtuozitás mellbevágó erejével kápráztatták el a közönséget. Közülük az egyik, Eszenyi Zsombor Dániel klarinétművész a mai műsor vendége. Zsombor 18 éves, és hatéves korában kezdett zenélni. Jelenleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rendkívüli tehetségek képzőjébe jár. Négy hangszeren játszik, és már számos bel- és külföldi zenei versenyen nyert díjjal bizonyította tehetségét. Szabad idejében zenét is szerez, a műsorban el is hangzik egyik szerzeménye. Hallgassák most is a Tehetségek című műsorban Grosschmid Pétert és beszélgetőtársát pénteken 18.00 órától.
2022-01-07 18 óra A médiaművészet sokféle tehetséget igényel. Zene, képzőművészet, mozgás, elektronika, informatika... Mindezek egybegyúrása. A hallgató-befogadó egyszerre lát és hall, mint a moziban, de mégis valami egészen különlegeset, újat. A zenét nem hangszerek segítségével állítja elő a művész, hanem elektronikus eszközökkel, a kép is elszakad a kézzel fogható valóságtól. Gryllus Ábris volt a műsor vendége. Médiaművész, aki a Moholy-Nagy Egyetemen tanult és most ott tanít. Zeneszerző, akinek lemezei jelennek meg. Kiállító művész, aki megfordult Berlin, Bécs és Velence fesztiváljain. Érdekes és közvetlen ember. Ismerkedjenek meg vele az ismétlés ideje alatt is, és hallgassanak egy kis ízelítőt zeneműveiből pénteken este 6-tól Grosschmid Péter műsorában, a Tehetségekben!
( A 2021.11.19-i adás ismétlése )
2021-12-24 18 óra Kulin Anna biológus. Kulin Anna a SOTE doktorandusz hallgatója. Kulin Anna az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat kutatója. Membránfehérjéket tanulmányoz, amivel hozzájárulhat súlyos betegségek jobb megértéséhez és későbbi gyógyításához. A mai műsort valószínűleg kevesen hallgatják az esti adásidőben, hiszen karácsony este mással vagyunk elfoglalva. De jusson eszünkbe, hogy a tehetség ajándék. Hasznos ajándék, amelyet mások javára fordíthatunk, ahogy arra példa az ebben a műsorban megszólaló sok fiatal és örökifjú. Szerencsére később is meghallgathatjuk őket az archívumból. Minden kedves hallgatónak boldog ünnepet kíván a műsor házigazdája, Grosschmid Péter.
2021-12-17 18 óra Egy daganatmodell paramétereinek meghatározása mesterséges neurális hálózatok segítségével. A mai beszélgetés során talán a hallgatókkal együtt én is megértem, hogy az előző mondat mit jelent. Mindenesetre annyit máris elárulhatunk, hogy ez egy tudományos publikáció címe, amelynek társszerzője Puskás Melánia. Őt kérdezi Grosschmid Péter a Tehetségek című műsorban arról, hogy hogy lesz valakiből mérnök-informatikus és hogy segíthet egy informatikai megoldás pontosabban adagolni a rákos betegek gyógyszereit. Melánia az Óbudai Egyetem mesterszakos hallgatója, de közben oktat az egyetemen, és gyerekeket is tanít a számítógép-programozás alapjaira. Ismerjék meg Puskás Melániát, hallgassák Grosschmid Pétert a Tehetségek című műsorban pénteken 18 órától!
2021-12-10 18 óra Az informatika az információs technológia egyre inkább behálózza az életünket. Az okos eszközök, amelyek néha túl okosak is, önállóan intézkednek körülöttünk és helyetüünk az előre beprogramozott tudásuk alapján. A mosógépet elindíthatjuk a telefonunkról, a robotporszívónk utasításunkra körülnéz a lakásban, és a felvett képet akár ezer kilométerre is továbbítja hozzánk a világhálón. Milyen veszélyei lehetnek ennek? Hogyan védekezhetünk ellenük? Mai beszélgetőtársam IT biztonsági szakember. Krajcsovics Martina eleinte közlekedésmérnök szeretett volna lenni, de egy idő múlva rájött, hogy sokkal jobban érdekli az információs technológia világa, azon belül is a biztonság. A beszélgetésből megtudjuk, mi a különbség a kíberbiztonség és az IT-biztonság között. Mire kell ügyelnünk, és valójában milyen veszélyek fenyegethetnek a világháló használata közben. Tehetségek péntekenként 18.00-tól a Bézsben!
2021-11-26 18 óra Napjaink egyik hívószava a fenntarthatóság. Mozgalmak, civil kezdeményezések, sőt politikai pártok programja a környezet védelmével együtt. Nem ismerek olyan embert, aki ezekkel a célokkal ne értene egyet, viszont nagyon kevés olyat ismerek, aki saját életmódjával tesz is értük. A mai beszélgetésben bemutatott fiatal életével mutat példát rá, hogy ha sokan tesznek apró dolgokat, mindenki csak kicsit változtat az életmódján, megváltozhat a világ. Suhai-Hodász Csenge zuhogó esőben is kerékpárral érkezett az interjú helyszínére. 22 éves diák, három idegen nyelvet beszél, cserkész, önkéntes munkát végez, zenél, kézműveskedik, nem eszik állati eredetű élelmiszert, záróra tájban megy a piacra, és olyan terményeket vásárol, amiket másnapra kidobnának, és nem vesz új ruhákat. Senkit nem akar rábeszélni erre az életmódra, de barátaival együtt megmutatja, hogy így is lehet élni. Tanul és tanítani szeretne. Hallgassák az ismétlésben Grosschmid Péter beszélgetését Suhai-Hodász Csengével pénteken 18.00 órától!
( A 2021.10.08-i adás ismétlése )
2021-11-19 18 óra A médiaművészet sokféle tehetséget igényel. Zene, képzőművészet, mozgás, elektronika, informatika... Mindezek egybegyúrása. A hallgató-befogadó egyszerre lát és hall, mint a moziban, de mégis valami egészen különlegeset, újat. A zenét nem hangszerek segítségével állítja elő a művész, hanem elektronikus eszközökkel, a kép is elszakad a kézzel fogható valóságtól. Gryllus Ábris a mai műsor vendége. Médiaművész, aki a Moholy-Nagy Egyetemen tanult és most ott tanít. Zeneszerző, akinek lemezei jelennek meg. Kiállító művész, aki megfordult Berlin, Bécs és Velence fesztiváljain. Érdekes és közvetlen ember. Ismerkedjenek meg vele, és hallgassanak egy kis ízelítőt zeneműveiből pénteken este 6-tól Grosschmid Péter műsorában, a Tehetségekben!
2021-11-12 18 óra Nem zeneszerzőnő. Nő és zeneszerző. Grosschmid Péter beszélgetőtársa Persányi Zsófi zongoraművész, aki éppen holnapi koncertjére készül. A 22 éves művész tanult a Budapesti Zeneakadémián és ösztöndíjjal Németországban. A beszélgetés során kiderül, miért is választotta első hangszeréül a fagottot, és miért kötött ki végül a zongoránál, meghallgatjuk kedvenc zenéit és saját zongorajátékát, valamint az általa szerzett művekből is kapunk egy kis ízelítőt. Hallgassák Grosschmid Péter beszélgetését Persányi Zsófival pénteken este 6-kor a Rádió Bézs internetes honlapján (radiobezs.hu)!
2021-11-05 18 óra A Tehetségek című műsorban megszólalt már sok fiatal és néhány kevésbé fiatal tehetség, művészek, tudósok, sportolók. Hallottuk a tehetséggondozás és -segítés sok szakemberét, elméleti tudósokat, kapcsolatépítő munkatársakat. Ma este Grosschmid Péter beszélgetőtársa egy lelkes és elkötelezett hölgy, akinek a munkája egyben a hobbija is. Hallgassák Szilágyi Zsuzsát, a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács titkárát, aki több száz fiatalnak segített, hogy külföldön szerezhessenek tapasztalatot, a nemzetközi színtéren mutathassák be tehetségüket. Tehetségek Grosschmid Péterrel pénteken 18.00 órakor a Rádió Bézsben.
2021-10-29 18 óra A műsor főszereplője volt egy cetbiológus, vagyis egy ifjú tudós, aki cetfélékkel, azaz delfinekkel, bálnákkal foglalkozik. Székely Dóra már kislánykorában lelkesedett a cetekért, volt plüssbálnája is, és minden vágya az volt, hogy közelről is megismerje ezeket a tengeri óriásokat. Az interjúból megtudtuk milyen út vezetett a Koppenhágai Egyetem cetkutató csoportjáig, ahol doktori disszertációját készíti. Ha többet szeretnének tudni a tengeri emlősökről az ismétlésben is, hallgassák Grosschmid Péter beszélgetését Székely Dórával pénteken 18.00 órától!
( A 2021.06.25-i adás ismétlése )
2021-10-22 18 óra Grosschmid Péter mai beszélgetőtársa irodalmár családból érkezett, és nem akart ő is irodalmi karriert. Ezzel együtt író, költő, forgatókönyvíró, slammer és széles látókörű, társadalmi kérdésekben érzékeny, rendkívül érdekes egyéniség. A beszélgetésből megtudhatjuk, mi a slam poetry, sőt egy ilyen verset is meghallgathatunk a szerző előadásában. Kemény Zsófi 26 éves, és eddig megjelent három regénye, egy verseskötete és két lemeze. Fellép előadóként, ahol saját műveit adja elő. A nemzetközi slam poetry versenyek rendszeres vendége. Hallgassák a Tehetségek című műsort pénteken 18.00 órától!
2021-10-15 18 óra A múlt héten rangos eseménnyel ünnepeltek a magyar tehetségsegítők: Budapesten rendezték a Budapest Talent Summit című nemzetközi konferenciát, amelyen 50 ország meghívott tehetséggondozó szakemberei, egyetemi oktatói és politikusai vettek részt. A konferencia elsődleges célja a nagy hagyományokkal rendelkező magyar tehetséggondozás rendszerének bemutatása volt, de a szakmai előadásokon a résztvevők megismerhették a külföldi jó gyakorlatokat is. A rendezvény panelbeszélgetések színesítették. A magyarországi munka koordinálásáért felelő Nemzeti Tehetség Központ vezetőjét, dr. Papp Zsófiát és munkatársát Sinka Editet kérdezte a konferenciáról és a tehetséggondozó hálózatokról Grosschmid Péter.
Hallgassák most is a Tehetségek című műsort pénteken 18.00 órától!
2021-10-08 18 óra Napjaink egyik hívószava a fenntarthatóság. Mozgalmak, civil kezdeményezések, sőt politikai pártok programja a környezet védelmével együtt. Nem ismerek olyan embert, aki ezekkel a célokkal ne értene egyet, viszont nagyon kevés olyat ismerek, aki saját életmódjával tesz is értük. A mai beszélgetésben bemutatott fiatal életével mutat példát rá, hogy ha sokan tesznek apró dolgokat, mindenki csak kicsit változtat sz életmódján, megváltozhat a világ. Suhai-Hodász Csenge zuhogó esőben is kerékpárral érkezik az interjú helyszínére. 22 éves diák, három idegen nyelvet beszél, cserkész, önkéntes munkát végez, zenél, kézműveskedik, nem eszik állati eredetű élelmiszert, záróra tájban megy a piacra, és olyan terményeket vásárol, amiket másnapra kidobnának, és nem vesz új ruhákat. Senkit nem akar rábeszélni erre az életmódra, de barátaival együtt megmutatja, hogy így is lehet élni. Tanul és tanítani szeretne. Hallgassák Grosschmid Péter beszélgetését Suhai-Hodász Csengével pénteken 18.00 órától!
2021-10-01 18 óra Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy ha valaki tehetséges, az majd kifejlődik, "a tehetség utat tör magának".
A szerencsésebbek találkoztak egy olyan pedagógussal, aki felfedezte a bennük szunnyadó erőt, és segített azt felébreszteni, viszont sokan vesztek el az egyenlősítő oktatási rendszerekben.
Csak néhány évtizede ébredtek rá a szakemberek, hogy az így elveszett tehetségek mekkora értéket képviseltek volna az egész társadalom számára, ezért sok országban kialakult a tehetséges gyerekek, fiatalok szervezett támogatási rendszere. Létrejöttek nemzetközi szervezetek is a felhalmozott tapasztalatok cseréje érdekében.
Magyar kezdeményezésre alakult meg az Európai Tehetségsegítő Hálózat, amelynek úgynevezett tehetségközpontjai és tehetségpontjai folyamatos szakmai kapcsolatban állnak egymással biztosítva a jó gyakorlatok átvételét és használatát az egész kontinensen, sőt annak határain túl is.
A tehetséggondozás nemzetközi kapcsolatairól beszélgetett Grosschmid Péter Fuszek Csillával a Budapesti Európai Tehetségközpont alapítójával és vezetőjével.
( A 2021.02.05-i adás ismétlése )
2021-09-24 18 óra Szeptember utolsó péntekjén Európa-szerte fiatalokkal népesülnek be a kutatóintézetek, könyvtárak, levéltárak, egyetemi kutatólaborok - immár 16 éve ezen a napon tartják az Európai Kutatók Éjszakáját.
A kutatói pálya, és általában a tudomány, a tudományos kutatás népszerűsítését szolgáló eseményen Magyarországon is hagyományosan sok tízezer ember, elsősorban diák vesz részt, de népszerű a program a szülők és nagyszülők között is.
A Tehetségek című műsor házigazdája, Grosschmid Péter ezúttal élőben jelentkezik, és beszélget a kísérletekben, bemutatókban részt vevő fiatalokkal. A helyszín a Bartók Béla úti Zipernowsky-ház. Hallgassák a fiatal tudósokat 18.00 órától a Rádió Bézsen!
2021-09-17 18 óra Fizikus, tudománynépszerűsítő, tanít és az általa létrehozott kezdeményezés egy országnyi diáknak és tanárnak segíthet a a digitális oktatás útvesztőiben eligazodni. Kisgyerek korában már otthon végzett fizikai és kémiai kísérleteket, aztán később kétszer is elnyerte a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége Felfedezettjeink különdíját. Az OKTONDI (Oktatás Online Digitálisan) projektet diáktársaival közösen találták ki és fejlesztették olyanra, hogy ma már milliónyian használják, és a benne összegyűjtött tartalmak tanárok sokaságának könnyítik meg a felkészülést.
Elképzelése, hogy előbb-utóbb minden diák személyre szabott oktatásban részesülhessen. Első diplomája mellé most szerzi a másodikat, és közben a csillavizsgálóban tart előadásokat az érdeklődőknek.
És mindehhez 24 éves. Ismerkedjenek meg Molnár Jankával, akivel Grosschmid Péter beszélget a Tehetségek című műsorban pénteken 18.00 órától!